Startuj z PMedia »
imieniny: Anatola, Edyty, Rafała
 :: P M e d i a ::
strona główna redakcja kontakt
    białoruski ukraiński litewski niemiecki
Działy PMedia:  Kultura, Społeczeństwo, Turystyka, Sport  Serwisy:  Oscary, Lednica, Unia Europejska, Jan Paweł II  
Warsztaty:  dziennikarskie, fotograficzne  Fotogaleria:  W obiektywie fotoreportera, Imprezy sportowe, Warsztaty dziennikarskie 
Patronujemy:  Sopocka biblioteka, Zdrowi i Aktywni, STN, Puchar Pomorza w koszykówce, Liga Środowiskowa, SLK, Do Przerwy 0:1  
.:: PMEDIA.pl » Turystyka » Najdłuższe drewniane molo w Europie

Najdłuższe drewniane molo w Europie

Jeżeli będziesz kiedyś w Trójmieście to pamiętaj, że jednym z ważniejszych punktów na mapie turystycznych atrakcji jest molo w Sopocie. Powstałe w latach trzydziestych XX wieku jest najdłuższym pomostem drewnianym w Europie o długości 515,5. metrów, które od lat przyciąga turystów.

PMEDIASopockie molo to drewniany pomost spacerowy i widokowy wyprowadzony w morze na odległość 450 m od brzegu. Popularne miejsce tłumnych spacerów i okolicznościowych festynów, a także przystań turystycznej żeglugi pasażerskiej i przystań jachtowa.

Molo składa się z prostokątnej platformy połączonej ze Skwerem Kuracyjnym, głównego trzonu z kilkoma bocznymi platformami, głowicy w kształcie trapezu oraz bocznej ostrogi stanowiącej przystań jachtową i miejsce spacerowe. Łączna długość pomostu wynosi 645 m. Z pomostu roztaczają się rozległe widoki na miasto, plażę i nadmorskie parki, zalesioną krawędź wysoczyzny, klifowe wybrzeża Kępy Redłowskiej i Kępy Oksywskiej, dzielnice mieszkaniowe i porty Gdańska, pływające po morzu okręty oraz zalesioną wstęgę Mierzei Helskiej.

PMEDIAW sezonie letnim u nasady mola funkcjonują liczne kramiki z pamiątkami, a u nasady głowicy – kasy biletowe żeglugi przybrzeżnej oraz platforma widokowa wyposażona w dostępne odpłatnie lornetki i lunety.

Pierwszy pomost spacerowy dla kuracjuszy zbudował w 1827 r., na miejscu dzisiejszego mola, Jan Jerzy Haffner. Miał on zaledwie 41 m długości i 1,6 m szerokości. W 1842 r. stał już na jego miejscu nowy pomost o długości 63 m i szerokości 2,5 m, a w roku 1882 molo wydłużono do 94 m, poszerzono do 3, m i wyposażono na końcu w prostokątną platformę, do której mogły dobijać mniejsze statki. Dalsze rozbudowy wykonano w latach: 1886, 1895 i 1904, a do obecnych rozmiarów molo rozbudowano w latach 1927–1928, tj. w stulecie jego powstania.

PMEDIAW roku 1998 wybrzeże nawiedził sztorm i zniszczył molo i po odbudowaniu jego długość wyniosła 512 metrów. Dzisiaj na molo można zobaczyć stoiska z bursztynami i muszlami. Znajduje się tam tylko jeden większy sklep z pamiątkami. Przed molem znajduje się fontanna połączona z Biurem Wystaw Artystycznych (BWA). Z BWA widać przepiękny pejzaż: ludzi, morza i nieba zlewającego się z nim.

Przechadzka po sopockim molo stanowi stały punkt wakacyjnego urlopowego programu. Setki ludzi przemierzają molo wzdłuż i wszerz, odpoczywając na ławkach, wyruszając na przejażdżki statkami, podziwiając uroki wybrzeża.

Polecamy:
» Sopot – najlepsze miasto
» Młoda Gdynia
» Najdłuższe drewniane molo w Europie
» Gdańsk chce żyrafę
» Miejsca pamięci narodowej - Westerplatte
» Promocja Gdańska
» Zdążyć przed wyjazdem
» Dzieje milenijne Gdańska
» Zwiedzaj razem z nami
» Ruszyła Panorama Polski - strona internetowa promująca nasz kraj
» 68 proc. Polaków nie wyjechało w roku 2003 na wakacje
» Za granicę z dowodem
» Paszporty do szuflady

/Redakcja PMedia/

Motto dnia
Ludzie wstydzą się dziś, że ciągle jeszcze wstydzą się tego, czego wstydzili się dawniej.
/Jacques Tati/
SUBSKRYPCJA
Czy chcesz otrzymywać informacje platformy medialnej PMEDIA.pl?
PARTNERZY:

Statystyka
W styczniu strona główna PMedia.pl odnotowała 3.538.763 odsłon
PMEDIA.pl - informacyjna platforma medialnaProjekt & design: Kazimierz Kobiak