Startuj z PMedia »
imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
 :: P M e d i a ::
strona główna redakcja kontakt
    białoruski ukraiński litewski niemiecki
Działy PMedia:  Kultura, Społeczeństwo, Turystyka, Sport  Serwisy:  Oscary, Lednica, Unia Europejska, Jan Paweł II  
Warsztaty:  dziennikarskie, fotograficzne  Fotogaleria:  W obiektywie fotoreportera, Imprezy sportowe, Warsztaty dziennikarskie 
Patronujemy:  Sopocka biblioteka, Zdrowi i Aktywni, STN, Puchar Pomorza w koszykówce, Liga Środowiskowa, SLK, Do Przerwy 0:1  
.:: PMEDIA.pl » Turystyka » Poznań: Zapraszamy na imieniny Św. Marcina

Poznań: Zapraszamy na imieniny Św. Marcina

Cały kraj 11 listopada obchodzi Święto Niepodległości. W Poznaniu obchodzimy tego dnia również imienny ulicy Św. Marcin i zajadamy się słodkimi rogalami. Tworzymy barwny korowód, który przechodzi przez centrum miasta. Warto odwiedzić Poznań w tych szczególnych dniach.

PMEDIAObchody rozpoczyna msza w kościele pw. Św. Marcina. Później wyrusza korowód, na którego czele na białym koniu w rycerskiej zbroi jedzie aktor odgrywający rolę samego Św. Marcina.

Przemarsz dotrze do poznańskiego Zamku, gdzie prezydent Poznania przekaże rycerzowi symboliczne klucze do miasta. Imprezę uświetni pokaz sztucznych ogni. W programie imienin znajdziemy wiele ciekawych propozycji, jak koncerty zespołu Deka Dred, The Stone, Mr. Zoob i Zakopower. Od godziny dziesiątej do dwudziestej odbywać się będzie kiermasz świętomarciński, na którym zbierane będą pieniądze na pomoc osobom umysłowo niepełnosprawnym oraz bezdomnym.

Nieodłącznym elementem poznańskiego święta są rogale marcińskie. Tradycyjne rogale zawijane są z półfrancuskiego ciasta, nadziewane są masą z białego maku i bakalii, oraz oblane białym lukrem i posypane orzechami.

Nowością w tym roku będzie wystawa prezentująca ulicę Św. Marcin. Między ww. kościołem pw. Św. Marcina a placem Mickiewicza zostanie ustawionych osiem dwustronnych billboardów, prezentujących zdjęcia z wybranymi fragmentami architektury, oraz postaciami z przeszłości.

Ulica Św.Marcin w Poznaniu jest od lat prawdziwym jego centrum. Z jednej strony Międzynarodowe Targi Poznańskie, dalej zabytkowy budynek Uniwersytetu Adama Mickiewicza, mieszczący w sobie Collegium Iuridicum – wydział Prawa i Administracji oraz Aulę uniwersytecką, znanej z niepowtarzalnej akustyki gdzie koncertują najlepsze światowe orkiestry symfoniczne.

Nieopodal Plac Adama Mickiewicza, a na nim oprócz pomnika wieszcza, słynne poznańskie krzyże – upamiętniające wypadki poznańskie z 1956 roku. Następny jest „zamek” – obecnie Centrum Kultury Zamek, gdzie jedenaście lat temu narodził się pomysł by nawiązując do tradycji ulicznych festynów, odbywających się pod patronatem różnych świętych, wyprawić ulicy św. Marcin huczne imieniny.

/Dorota Urbanowska/

Motto dnia
Zawsze się znajdzie odpowiednia filozofia do braku odwagi.
/Albert Camus/
SUBSKRYPCJA
Czy chcesz otrzymywać informacje platformy medialnej PMEDIA.pl?
PARTNERZY:

Statystyka
W styczniu strona główna PMedia.pl odnotowała 3.538.763 odsłon
PMEDIA.pl - informacyjna platforma medialnaProjekt & design: Kazimierz Kobiak