Startuj z PMedia »
imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana
 :: P M e d i a ::
strona główna redakcja kontakt
    białoruski ukraiński litewski niemiecki
Działy PMedia:  Kultura, Społeczeństwo, Turystyka, Sport  Serwisy:  Oscary, Lednica, Unia Europejska, Jan Paweł II  
Warsztaty:  dziennikarskie, fotograficzne  Fotogaleria:  W obiektywie fotoreportera, Imprezy sportowe, Warsztaty dziennikarskie 
Patronujemy:  Sopocka biblioteka, Zdrowi i Aktywni, STN, Puchar Pomorza w koszykówce, Liga Środowiskowa, SLK, Do Przerwy 0:1  
.:: PMEDIA.pl » Turystyka » Wystawa: Wollemia szlachetna - iglak z ery dinozaurów w Londynie

Wystawa: Wollemia szlachetna - iglak z ery dinozaurów w Londynie

Wollemia szlachetna (wollemia nobilis) to bardzo rzadki gatunek drzewa iglastego sprzed 200 milionów lat. Została odkryta w australijskim Wollemijskim Parku Narodowym w sierpniu 1994 roku. Roślinę z epoki dinozaurów można oglądać między innymi w ogrodach Kew Gardens w Londynie.

PMEDIAWollemia nobilis należy do drzew iglastych z rodziny araukariowatych. Dorasta do 35 metrów wysokości, przy średnicy przekraczającej 1 metr. Nazwa wzięła od miejsca, w którym została odkryta (Wollemijski Park Narodowy w Australii)oraz nazwiska odkrywcy (David Noble).

Rośnie w wilgotnych, niezamieszkałych wąwozach w odległości 150 km od największego australijskiego miasta, Sydney. Obecnie doliczono się 40 dorosłych drzew (liczących 500-1000 lat) oraz około 200 młodych roślin z tego gatunku.

Odkrycie iglaka w 1994 roku było niesamowitym zjawiskiem w świecie botaniki, ponieważto żywa skamielina. Znane są skamieniałe rośliny podobne do wollemii sprzed 150 milionów lat. Naukowcy podejrzewają, że na ziemi pojawiła się około 91 milionów lat temu, po czym około 2 milionów lat temu zginęła z powierzchni. Dodatkowo odkryto, że każdy okaz rosnący dziko ma taki sam kod DNA.

Ogrody Botaniczne z Sydney oraz Parki Narodowe Nowej Południowej Walii udzieliły licencji na hodowlę i handel wollemią szlachetną – podał zarząd Kew Garden. Zyski, a przynajmniej ich część, zostanie przeznaczona na ochronę rośliny rosnącej w naturalnych warunkach.

Obecnie wollemię szlachetną można oglądać w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Sydney, kilku innych ogrodach w Australii oraz w Kew Gardens w Wielkiej Brytanii.

Polecamy:
» Wollemia szlachetna - iglak z ery dinozaurów w Londynie
» Dzieje Nowej Huty
» Made in Belgium
» Manuskrypty z Luksory
» Nowe muzeum w Atenach
» Powstanie muzeum w Ossining
» Nowe muzeum w Gliwicach

/elaine blath, źródło: PAP, anbg.gov.au/

Motto dnia
Tchórzostwo jest matką okrucieństwa.
/Michel de Montaigne/
SUBSKRYPCJA
Czy chcesz otrzymywać informacje platformy medialnej PMEDIA.pl?
PARTNERZY:

Statystyka
W styczniu strona główna PMedia.pl odnotowała 3.538.763 odsłon
PMEDIA.pl - informacyjna platforma medialnaProjekt & design: Kazimierz Kobiak